Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
15:00 Empire of Light Sista visningen (Salong 1)
15:15 En vacker dag... Kort tid kvar (Salong 2)
17:30 EO (Salong 1)
17:45 Close (Salong 2)
19:30 2046 Asiatiska Filmfestivalen: 5 x Wong Kar-wai (Salong 1)
20:00 Den blå kaftanen (Salong 2)
i morgon
Fyrisbiografen
17:45 Världens lyckligaste man Premiär (Salong 1)
18:00 EO (Salong 2)
19:45 Motståndaren Premiär (Salong 1)
20:00 Passagerare i natten Premiär (Salong 2)
Fler dagar...
Veckans program
Visas nu
klassiker21ny
Barnbio
filmfrände
Ny finsk film
Stickbio
FolketsBio50
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
15:00 Empire of Light Sista visningen (Salong 1)
15:15 En vacker dag... Kort tid kvar (Salong 2)
17:30 EO (Salong 1)
17:45 Close (Salong 2)
19:30 2046 Asiatiska Filmfestivalen: 5 x Wong Kar-wai (Salong 1)
20:00 Den blå kaftanen (Salong 2)
i morgon
Fyrisbiografen
17:45 Världens lyckligaste man Premiär (Salong 1)
18:00 EO (Salong 2)
19:45 Motståndaren Premiär (Salong 1)
20:00 Passagerare i natten Premiär (Salong 2)
Fler dagar...
Prenumerera på Fyrisbiografens nyhetsbrev


Upcoming screenings with English subtitles:
 

Thursday 23 March 17:45
Exodus (Abbe Hassan)

A professional smuggler tries to save a 12-year-old girl whose family has gone missing in the Syrian war.
In Arabic with English subtitles.

 

Tuesday 4 April 19:30
Gallery of God (Ossian Melin & Filip Aladdin)

Two weeks before the graduation exhibition at the art school, the new principal Jack von Rosen takes office. During his presentation, he presents business-oriented ideas and it turns out that he secretly represents an ancient society that wants to commercialize art. Meanwhile, one of the students, Irma, is commissioned by God to create the perfect work of art and thereby she becomes a target for Jack and his company.

The debuting directors from the collective KonstAB, however, do not let Irma stand alone in the fight, but give her support from the school's two Associate Professors and not least a Danish Dadaist.

In Swedish with English subtitles.

 

More screenings coming up soon!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-----

 

 

 


Publicerad 8/10 2018 kl 12:00. Senast uppdaterad 21/3 2023 kl 09:44.

i dag
15:00 Empire of Light Sista visningen (Salong 1)
15:15 En vacker dag... Kort tid kvar (Salong 2)
17:30 EO (Salong 1)
17:45 Close (Salong 2)
19:30 2046 Asiatiska Filmfestivalen: 5 x Wong Kar-wai (Salong 1)
20:00 Den blå kaftanen (Salong 2)
i morgon
17:45 Världens lyckligaste man Premiär (Salong 1)
18:00 EO (Salong 2)
19:45 Motståndaren Premiär (Salong 1)
20:00 Passagerare i natten Premiär (Salong 2)
lör 1 april
13:15 Lumlarnas förtrollade skog Premiär (Salong 2)
13:30 Sihja, rebellälvan Ny finsk film (Salong 1)
15:00 Världens lyckligaste man (Salong 2)
15:30 En vacker dag... Kort tid kvar (Salong 1)
17:30 Motståndaren (Salong 2)
17:45 Korsett (Salong 1)
20:00 Aftersun (Salong 2)
20:15 Women in Horror: Kortfilmspaket Women in Horror on Tour (Salong 1)
sön 2 april
13:30 Lumlarnas förtrollade skog Påsklovsbio (Salong 1)
13:45 Prick och Fläck på pricken Påsklovsbio (Salong 2)
15:00 Close (Salong 2)
15:15 The Banshees of Inisherin (Salong 1)
17:15 Den blå kaftanen (Salong 2)
17:45 De fem djävlarna Women in Horror on Tour (Salong 1)
19:45 Saint Omer (Salong 2)
20:00 Passagerare i natten (Salong 1)
mån 3 april
13:00 Mitt liv som Zucchini Påsklovsbio (Salong 1)
13:15 Snuttefilm - film för de små Påsklovsbio (Salong 2)
17:30 Aftersun (Salong 1)
17:45 Världens lyckligaste man (Salong 2)
19:30 Korsett (Salong 1)
19:45 Motståndaren (Salong 2)
tis 4 april
13:00 Lumlarnas förtrollade skog Påsklovsbio (Salong 1)
13:15 Prick och Fläck på pricken Påsklovsbio (Salong 2)
15:00 Passagerare i natten (Salong 1)
15:15 En vacker dag... Kort tid kvar (Salong 2)
17:15 Women Talking Näst sista visningen (Salong 1)
17:45 Exodus Sista visningen (Salong 2)
19:30 Vernissage hos Gud Visning med regissörsbesök! English subtitles. (Salong 1)
19:45 Close (Salong 2)
ons 5 april
13:00 Mary och häxans blomma (Sv. tal) Påsklovsbio (Salong 1)
13:15 Snuttefilm - film för de små Påsklovsbio (Salong 2)
15:00 Motståndaren (Salong 2)
15:15 Världens lyckligaste man (Salong 1)
17:30 EO (Salong 1)
17:45 Passagerare i natten (Salong 2)
19:30 T√°r (Salong 1)
20:00 The Banshees of Inisherin (Salong 2)
tors 6 april
13:00 Mitt liv som Zucchini Påsklovsbio (Salong 1)
13:15 Lumlarnas förtrollade skog Påsklovsbio (Salong 2)
14:30 T√°r (Salong 1)
15:00 Den blå kaftanen (Salong 2)
17:30 Saint Omer (Salong 2)
17:45 Korsett (Salong 1)
20:00 EO (Salong 2)
20:15 Women Talking Sista visningen (Salong 1)
fre 7 april
13:15 Mary och häxans blomma (Sv. tal) Påsklovsbio (Salong 2)
13:30 Pelle Svanslös Påsklovsbio (Salong 1)
lör 8 april
13:30 Lumlarnas förtrollade skog Påsklovsbio (Salong 1)
13:45 Prick och Fläck på pricken Påsklovsbio (Salong 2)
sön 9 april
13:15 Pelle Svanslös Påsklovsbio (Salong 1)
13:30 Mitt liv som Zucchini Påsklovsbio (Salong 2)
mån 10 april
13:15 Mary och häxans blomma (Sv. tal) Påsklovsbio (Salong 1)
13:30 Snuttefilm - film för de små Påsklovsbio (Salong 2)
sön 23 april
17:45 Minnet av vatten Ny finsk film + Skådespelarbesök! (Salong 1)
Fyrisbiografen  |  S:t Olofsgatan 10  |  070 - 573 07 74

Fyrisbiografen stöds av
‚¨ÜÔłé