Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
17:45 Wannsee 1942 (Salong 2)
18:00 Exodus Invigning Göteborg Film Festival 2023 (Salong 1)
20:00 Decision to Leave Kort tid kvar (Salong 2)
20:30 The Banshees of Inisherin Premiär (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
13:30 Knorr (Salong 1)
13:45 Aprikoser, Aston och Vinga Sista visningen (Salong 2)
15:00 The Son (Salong 2)
15:15 Boy from Heaven (Salong 1)
17:30 Brighton 4:e gatan (Salong 2)
17:45 The Banshees of Inisherin (Salong 1)
19:45 All the Beauty and the Bloodshed Kort tid kvar (Salong 2)
20:15 Holy Spider (Salong 1)
Fler dagar...
Veckans program
Visas nu
klassiker21ny
dokum 2020
Barnbio
filmfrände
Ny finsk film
Stickbio
FolketsBio50
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
17:45 Wannsee 1942 (Salong 2)
18:00 Exodus Invigning Göteborg Film Festival 2023 (Salong 1)
20:00 Decision to Leave Kort tid kvar (Salong 2)
20:30 The Banshees of Inisherin Premiär (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
13:30 Knorr (Salong 1)
13:45 Aprikoser, Aston och Vinga Sista visningen (Salong 2)
15:00 The Son (Salong 2)
15:15 Boy from Heaven (Salong 1)
17:30 Brighton 4:e gatan (Salong 2)
17:45 The Banshees of Inisherin (Salong 1)
19:45 All the Beauty and the Bloodshed Kort tid kvar (Salong 2)
20:15 Holy Spider (Salong 1)
Fler dagar...
Prenumerera på Fyrisbiografens nyhetsbrev
◀︎ BLÄDDRA ▶︎
Prisvinnare 2022 -
Uppsala Kortfilmfestival
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
Kortfilmsdagen
Land
Genre
Åldersgräns
Textning
Sverige, Frankrike, Tyskland, Japan, FilippinernaSverige, Frankrike...🔍
Kortfilmer
Från 15 år
Engelska

På Kortfilmsdagen visar vi även Dumbland + Short Films of David Lynch. Vill du se båda visningarna till ett superbra pris? I biografkassan kan du köpa biljetter till båda visningarna för endast 140 kr (ordinarie pris 110/90 för en visning). Obs! Gäller endast vid köp i kassan, ej online.


Tillsammans med Uppsala Kortfilmfestival visar vi de vinnande filmerna från 2022 års festival. 
Totalt anmäldes över 6000 filmer till Kortfilmfestivalen, varav ca 130 visades. Det här är jurygruppernas favoritfilmer i Internationella tävlingen, Nationella tävlingen och barnfilmstävlingen Kortfilmfestivalen UNG.

 

Visningen presenteras av Uppsala Kortfilmfestival.
 

BÄSTA BARNFILM 2022:
Historien om Bodri (Stina Wirsén, Sweden, 13 min)

UPPSALA EARLY BIRD 2022:
Tjejtoan (Angelika Abramovitch, Sweden, 20 min)

BÄSTA SVENSKA KORTFILM 2022:
Ovan gruvan (Théo Audoire & Lova Karlsson, Sweden/France 14 min)

EFA-KANDIDAT:
Un Corps Brülant (Lauriane Lagarde, France, 15 min)

UPPSALA KOMMUNS FILMPRIS TILL INGMAR BERGMANS MINNE:
The Headhunter's Daughter (Don Josephus Raphael Eblahan, Philippines, 15 min)

UPPSALA GRAND PRIX:
Oh, Butterfly (Sylvia Schedelbauer, Germany/Japan, 19 min)
 

Total längd: 96 minuter
Samtliga filmer har engelsk text.

 

 

Land
Genre
Åldersgräns
Textning
Sverige, Frankrike, Tyskland, Japan, FilippinernaSverige, Frankrike...🔍
Kortfilmer
Från 15 år
Engelska

i dag
17:45 Wannsee 1942 (Salong 2)
18:00 Exodus Invigning Göteborg Film Festival 2023 (Salong 1)
20:00 Decision to Leave Kort tid kvar (Salong 2)
20:30 The Banshees of Inisherin Premiär (Salong 1)
i morgon
13:30 Knorr (Salong 1)
13:45 Aprikoser, Aston och Vinga Sista visningen (Salong 2)
15:00 The Son (Salong 2)
15:15 Boy from Heaven (Salong 1)
17:30 Brighton 4:e gatan (Salong 2)
17:45 The Banshees of Inisherin (Salong 1)
19:45 All the Beauty and the Bloodshed Kort tid kvar (Salong 2)
20:15 Holy Spider (Salong 1)
sön 29 jan
13:30 Knorr (Salong 2)
13:30 Yuku och fjällets blomma (Salong 1)
15:00 The Banshees of Inisherin (Salong 1)
15:15 En sång för min dotter Kort tid kvar (Salong 2)
17:30 Boy from Heaven (Salong 1)
17:45 Maija Isola Endast tre visningar (Salong 2)
19:45 Wannsee 1942 (Salong 2)
20:00 Decision to Leave Kort tid kvar (Salong 1)
mån 30 jan
17:30 Maija Isola Näst sista visningen (Salong 1)
17:45 Brighton 4:e gatan (Salong 2)
19:30 Triangle of Sadness (Salong 1)
19:45 The Son (Salong 2)
tis 31 jan
15:00 The Banshees of Inisherin (Salong 1)
15:15 En sång för min dotter Kort tid kvar (Salong 2)
17:30 Wannsee 1942 (Salong 1)
17:45 Rodeo Sista visningen (Salong 2)
19:45 Holy Spider (eng. sub.) English subtitles! (Salong 1)
20:00 Decision to Leave Kort tid kvar (Salong 2)
ons 1 feb
15:00 Maija Isola Sista visningen (Salong 1)
15:15 All the Beauty and the Bloodshed Kort tid kvar (Salong 2)
17:30 Holy Spider (Salong 1)
17:45 Boy from Heaven (Salong 2)
20:00 The Banshees of Inisherin (Salong 1)
20:15 Brighton 4:e gatan (Salong 2)
tors 2 feb
15:00 Wannsee 1942 (Salong 1)
15:15 Holy Spider (Salong 2)
17:30 Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song Kort tid kvar (Salong 1)
17:45 En sång för min dotter Kort tid kvar (Salong 2)
20:00 The Banshees of Inisherin (Salong 1)
20:00 The Son (Salong 2)
sön 5 feb
17:45 Döttrar (Salong 2)
sön 19 feb
17:45 Kikka! Ny finsk film (Salong 1)
Fyrisbiografen  |  S:t Olofsgatan 10  |  070 - 573 07 74

Fyrisbiografen stöds av
⬆︎