Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
15:00 Leva tills jag dör FÄtal visningar (Salong 1)
15:15 Tystnaden i SĂĄpmi Sista visningen (Salong 2)
17:00 Triangle of Sadness Förhandsvisning med regissörsbesök! (Salong 1)
17:30 Joyce Carol Oates: A Body in the Service of Mind (Salong 2)
19:30 Ali & Ava (Salong 2)
20:30 Zalava (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
15:00 BrÀnn alla mina brev (Salong 1)
15:15 Amparo Kort tid kvar (Salong 2)
17:30 DÀr krÀftorna sjunger (Salong 1)
17:45 Leva tills jag dör FÄtal visningar (Salong 2)
19:30 Heltid Kort tid kvar (Salong 2)
20:00 Moonage Daydream (Salong 1)
Fler dagar...
Veckans program
Visas nu
Official Competition poster
🔍
klassiker21ny
dokum 2020
Barnbio
filmfrÀnde
Podd
Ny finsk film
Stickbio
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
15:00 Leva tills jag dör FÄtal visningar (Salong 1)
15:15 Tystnaden i SĂĄpmi Sista visningen (Salong 2)
17:00 Triangle of Sadness Förhandsvisning med regissörsbesök! (Salong 1)
17:30 Joyce Carol Oates: A Body in the Service of Mind (Salong 2)
19:30 Ali & Ava (Salong 2)
20:30 Zalava (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
15:00 BrÀnn alla mina brev (Salong 1)
15:15 Amparo Kort tid kvar (Salong 2)
17:30 DÀr krÀftorna sjunger (Salong 1)
17:45 Leva tills jag dör FÄtal visningar (Salong 2)
19:30 Heltid Kort tid kvar (Salong 2)
20:00 Moonage Daydream (Salong 1)
Fler dagar...
Prenumerera pÄ Fyrisbiografens nyhetsbrev
Official Competition poster
◀ BLÄDDRA ▶
Official Competition
För nÀrvarande Àr inga visningar av denna film planerade.
En film av Mariano Cohn och GastĂłn Duprat
Originaltitel
Land
ProduktionsÄr
PremiÀr
LĂ€ngd
Genre
SprÄk
Textning
Competencia oficial
Spanien, Argentina
2021
26 aug 2022
115 min
Komedi
Spanska
Svenska

Äntligen mäter Penélope Cruz och Antonio Banderas sina krafter i samma film!
Under sitt nya prestigeprojekt försöker filmregissören Lola (Cruz) tämja två skådespelarlegender som dessutom är rivaliserande egocentriker. Den firade Hollywoodstjärnan Félix (Banderas) är van vid att allt ljus faller på honom, medan den radikale teateraktören Iván (Oscar Martínez) brinner för det sanna och äkta. Under repetitionerna exponeras de båda divorna för den kompromisslösa Lola som inte backar för att utsätta dem för vare sig faror, fällor eller förnedring i konstens namn. Kommer någon av dem att klara sig tills kamerorna börjar rulla?

Medverkande: Penélope Cruz, Antonio Banderas, och Oscar Martínez.
Originaltitel
Land
ProduktionsÄr
PremiÀr
LĂ€ngd
Genre
SprÄk
Textning
Competencia oficial
Spanien, Argentina
2021
26 aug 2022
115 min
Komedi
Spanska
Svenska

i dag
15:00 Leva tills jag dör FÄtal visningar (Salong 1)
15:15 Tystnaden i SĂĄpmi Sista visningen (Salong 2)
17:00 Triangle of Sadness Förhandsvisning med regissörsbesök! (Salong 1)
17:30 Joyce Carol Oates: A Body in the Service of Mind (Salong 2)
19:30 Ali & Ava (Salong 2)
20:30 Zalava (Salong 1)
i morgon
15:00 BrÀnn alla mina brev (Salong 1)
15:15 Amparo Kort tid kvar (Salong 2)
17:30 DÀr krÀftorna sjunger (Salong 1)
17:45 Leva tills jag dör FÄtal visningar (Salong 2)
19:30 Heltid Kort tid kvar (Salong 2)
20:00 Moonage Daydream (Salong 1)
fre 7 okt
17:45 En persikolund i Katalonien PremiÀr (Salong 1)
18:00 BrÀnn alla mina brev (Salong 2)
20:15 Triangle of Sadness PremiÀr (Salong 1)
20:30 Crimes of the Future PremiÀr (Salong 2)
lör 8 okt
13:30 Mamma Mu hittar hem (Salong 1)
13:45 Aja baja, Alfons Åberg (Salong 2)
15:00 DÀr krÀftorna sjunger (Salong 1)
15:15 Joyce Carol Oates: A Body in the Service of Mind Kort tid kvar (Salong 2)
17:45 BrÀnn alla mina brev (Salong 1)
18:00 En persikolund i Katalonien (Salong 2)
20:15 Triangle of Sadness (Salong 1)
20:30 Crimes of the Future (Salong 2)
sön 9 okt
13:30 Mamma Mu hittar hem (Salong 1)
13:45 Aja baja, Alfons Åberg (Salong 2)
15:00 Triangle of Sadness (Salong 1)
15:15 Amparo NĂ€st sista visningen (Salong 2)
17:30 Joyce Carol Oates: A Body in the Service of Mind Kort tid kvar (Salong 2)
18:00 Ali & Ava (Salong 1)
19:30 Zalava Kort tid kvar (Salong 2)
20:00 En persikolund i Katalonien (Salong 1)
mÄn 10 okt
17:15 Triangle of Sadness (Salong 1)
17:30 DÀr krÀftorna sjunger (Salong 2)
20:00 Heltid Sista visningen (Salong 2)
20:15 Moonage Daydream (Salong 1)
tis 11 okt
15:00 BrÀnn alla mina brev (Salong 1)
15:15 Leva tills jag dör Sista visningen (Salong 2)
17:30 En persikolund i Katalonien (Salong 1)
17:45 Crimes of the Future (Salong 2)
20:00 Ali & Ava (Salong 2)
20:00 DÀr krÀftorna sjunger (Salong 1)
ons 12 okt
14:45 En persikolund i Katalonien (Salong 1)
15:00 Crimes of the Future (Salong 2)
17:15 Moonage Daydream (Salong 1)
17:30 Amparo Sista visningen (Salong 2)
19:30 BrÀnn alla mina brev (Salong 2)
20:00 Triangle of Sadness (Salong 1)
tors 13 okt
15:00 Triangle of Sadness (Salong 1)
15:15 Ali & Ava (Salong 2)
17:45 Zalava Kort tid kvar (Salong 2)
18:00 BrÀnn alla mina brev (Salong 1)
19:45 Moonage Daydream (Salong 2)
20:30 Crimes of the Future (Salong 1)
sön 16 okt
17:45 Escape from Mogadishu Asiatiska Filmfestivalen 2022 (Salong 1)
sön 23 okt
15:30 Petra von Kants bittra tÄrar Klassiker (Salong 1)
Fyrisbiografen  |  S:t Olofsgatan 10  |  070 - 573 07 74

Fyrisbiografen stöds av
âŹ†ïžŽ